تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی چیست؟

دنیای بازاریابی آنلاین دارای بخش های مختلفی است. که می توان گفت اکثریت شرکت ها شناخت خوبی از آن ها ندارند. یکی از این مولفه ها شکلی از بازاریابی به نام بازاریابی تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click است که در صنعت دیجیتال مارکتینگ به آن PPC می گویند.

بازاریابی پرداخت به ازای کلیک (PPC) چیست؟

با یک تعریف ساده می توان گفت که تبلیغات کلیکی یا بازاریابی پرداخت به ازای کلیک روشی برای استفاده از موتورهای جستجو برای دریافت بازدید از طریق کلیک کاربران در قالب تبلیغات است.

از بارزترین نمونه های تبلیغات کلیکی، تبلیغات گوگل در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل است. این سیستم تبلیغاتی جامع گوگل   گوگل ادوردز  نام دارد.

گوگل ادورز از اجزای متعددی تشکیل شده است که برخی از آنها تبلیغات کلمه در موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی در سایت های اشتراک گذاری ویدئو مانند  یوتیوب   و همچنین در اپلیکیشن های موبایل می باشد.

سازکار گوگل ادورز

نحوه کار این نوع تبلیغات بسیار هوشمندانه است. در واقع تبلیغات کلیکی امروزی بر اساس تحقیق کلمات کلیدی است. از این رو به این تبلیغات، تبلیغات هوشمند گفته می شود که بر اساس کلمات کلیدی انتخاب شده می توان به سرعت و با دقت سازماندهی کرد.

شما مبلغی را برای تعداد کلیک هایی که می خواهید دریافت کنید و سفارش خود را تکمیل کنید پرداخت می کنید. به عنوان مثال، اگر تبلیغ خود را با ۱۰۰۰ کلیک سفارش داده باشید، ۱۰۰۰ کلیک از IP های فردی دریافت خواهید کرد و زمانی که تعداد کلیک ها به حد مجاز برسد، تبلیغ شما حذف می شود.

گوگل تبلیغ مورد نظر شما را با کلمه کلیدی مخصوص کسب و کار شما مطابقت می دهد و نتایج صفحاتی را که کاربران در آن کلمات مشابه را جستجو کرده اند نمایش می دهد.

به عنوان مثال، شما می خواهید یک تبلیغ برای محصول خود سفارش دهید. به عنوان مثال محصول مورد نظر شما یک ساعت مچی مردانه است. گوگل به صورت هوشمند و خودکار کلمه ساعت مردانه را با تبلیغ اصلی شما تطبیق می دهد و هر جا که فردی کلمه ساعت مردانه یا کلمات مشابه را در موتور جستجوی گوگل جستجو کند، سایت شما به صورت آگهی نمایش داده می شود.

این موضوع مهمترین بخش بازاریابی تبلیغات کلیکی است. ما این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد و دلایل اهمیت این بازاریابی را فهرست خواهیم کرد.

 

همچنین بخوانید : راز ساخت ویدیو وایرال

 

چرا بازاریابی تبلیغات کلیکی برای همه مفید است؟

تبلیغات کلیکی یکی از آن اشکال بازاریابی است که برای همه سودآور خواهد بود. در واقع می توان گفت که این نوع تبلیغات از سه منظر مفید و مناسب است:

اهمیت تبلیغات PPC برای کاربران (جستجوگران): 

تحقیقات نشان می دهد که کاربران یا افرادی که کلمات را در موتورهای جستجو جستجو می کنند، نسبت به سایر انواع تبلیغات دیجیتال، استقبال بیشتری از تبلیغات کلیکی گوگل دارند.

این بدان معناست که کاربران معمولاً هیچ توجهی به تبلیغات مختلف ندارند و تبلیغات تنها در صورتی برایشان مهم است که با تصمیم قبلی به آنجا مراجعه کنند. از آنجایی که ما برای یافتن چیزی در اینترنت به موتورهای جستجو مراجعه می کنیم، نتایجی که به دست می آوریم، از جمله تبلیغات، بیشتر با آنچه به دنبال آن هستیم، مرتبط است.

علاوه بر این موارد، گوگل از الگوریتمی ویژه و بسیار هوشمند برای رفع نیازهای کاربران و تبلیغات مرتبط استفاده کرده است تا کاربران بتوانند سریعتر موارد مورد نیاز خود را پیدا کنند.

اهمیت تبلیغات PPC برای تبلیغ‌کنندگان:

 با تبلیغات کلیکی، تبلیغ‌کنندگان فرصتی بی‌نظیر دارند تا پیام تبلیغاتی خود را به هزاران نفری که به دنبال همان پیام هستند برسانند. تبلیغ کنندگان می توانند میزان ترافیک دریافتی از کلیک های ثبت شده در موتورهای جستجو را ببینند و بهره وری تبلیغات خود را درک کنند.

اهمیت تبلیغات PPC برای موتورهای جستجو:

تبلیغات کلیکی به موتورهای جستجو کمک می کند تا اطلاعاتی را که جستجوگران و تبلیغ کنندگان به آن نیاز دارند به طور همزمان هماهنگ کنند. چنین چیزی نه تنها به نفع جستجوگران و تبلیغ کنندگان خواهد بود، بلکه بستری مجزا و محبوب برای تبلیغات ایجاد خواهد کرد. موتورهای جستجو از این پلت فرم ارائه شده برای دریافت مشاغل تبلیغاتی پولی استفاده می کنند و از این طریق درآمد خوبی برای خود ایجاد می کنند.

یکی از مزایای اصلی بازاریابی تبلیغات کلیکی این است که شبکه های تبلیغاتی مانند گوگل فضای بیشتری را به تبلیغات با تعداد داوطلبان بیشتر نمی دهند. اساساً به این معنی است که اگر یک شرکت چندین آگهی سفارش دهد، دلیلی بر اولویت داشتن نسبت به سایر شرکت ها نیست. به این معنی که حتی اگر کسب و کار شما کوچک و نوپا باشد، می توانید مطمئن باشید که اگر تبلیغ مناسبی ارائه کرده باشید، در نتایج تبلیغات صفحات جستجو ظاهر می شوید.

اما آنچه این شبکه‌های تبلیغاتی به آن اهمیت می‌دهند و در اولویت قرار می‌دهند، تبلیغات باکیفیت است، یعنی تبلیغاتی که برای کاربران مناسب‌تر و مفیدتر باشند.
به عبارت دیگر، تبلیغاتی که با متون صحیح و کلیدواژه های تحقیق شده تهیه می شوند، در این دسته از تبلیغات قرار می گیرند.

گوگل به چنین عناوینی پاداش می دهد و در بیشتر موارد آنها را در اولین نتایج قرار می دهد. هرچه کیفیت و ارتباط تبلیغات شما با نتایج جستجوی کاربران بهتر باشد، جایگاه مناسب تری برای تبلیغ شما در نظر گرفته می شود و در نتیجه تعداد کلیک های بسیار بیشتری به سایت شما ارسال می شود.

دلایل دیگری که تبلیغات کلیکی را برای هر کسب و کاری مفید می کند عبارتند از:

افزایش تعداد مشتریان:

 همانطور که گفتیم تبلیغات PPC راهی برای معرفی محصول یا خدمات شما به کسانی است که به دنبال همان خدمات یا محصول هستند. به همین دلیل، یافتن کاربران و مشتریان از طریق تبلیغاتی که خود این افراد به دنبال آن هستند، راهی عالی برای   جذب مشتریان ثابتی است که تمایل به خرید دارند. وقتی به دنبال محصول یا خدماتی می گردیم و آن را در موتورهای جستجو جستجو می کنیم و زمانی که نتایج مرتبط و باکیفیتی پیدا می کنیم، طبیعتا روی آن تبلیغات کلیک می کنیم.

بهبود وضعیت برند با هزینه کم:

 یکی دیگر از مزایای تبلیغات کلیکی هزینه کم و معقول آن در مقایسه با سایر انواع تبلیغات بصری است. در واقع شما به ازای هر مبلغی که سفارش می دهید دقیقاً همان تعداد کلیک یا کاربرانی که پتانسیل مشتری شدن دارند دریافت می کنید. نه کاربران عادی، بلکه افرادی که جذب متن تبلیغاتی شما شده اند. از آنجایی که تبلیغات شما اگر از کیفیت بالایی برخوردار باشد، بهره وری موتورهای جستجو را افزایش می دهد، در بسیاری از موارد این شبکه های تبلیغاتی از جمله گوگل به تبلیغات شما تخفیف می دهند و همچنین اعتبار صفحات وب سایت شما را بهبود می بخشند.

 

با این تفاسیر می توان گفت که بازاریابی تبلیغات کلیکی می تواند برای هر نوع کسب و کاری اعم از بزرگ یا کوچک مفید باشد. اما چرا با وجود اینکه بسیاری از وب سایت ها از این مدل تبلیغاتی استفاده کرده اند، اما هنوز به نتایج رضایت بخشی دست نیافته اند؟ دلیل این مشکل، نوع اجرا و بی احتیاطی در ثبت این گونه سفارشات است. قبلا هم گفتیم که نحوه نمایش یک تبلیغ مناسب یا به اصطلاح با کیفیت بالا بسیار مهم است و اولویت اصلی کل این ماجرا به همین نکته مربوط می شود.

بنابراین اگر تصمیم به استفاده از بازاریابی تبلیغات کلیکی دارید، بهتر است به نکات مهمی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد توجه کنید.

آمار و ارقام جالبی که نشان می دهد چرا باید از تبلیغات کلیکی استفاده کنیم:

 • – نزدیک به ۹۸ درصد از مردم اولین لینک های نمایش داده شده در موتورهای جستجو را انتخاب می کنند
 • – بیش از ۶۴ درصد از کاربران بر روی تبلیغات گوگل کلیک می کنند که در صفحات اول نمایش داده می شود زمانی که می خواهند محصول یا خدمات خاصی را خریداری کنند.
 • – ۷۲ درصد از کسانی که سفارش تبلیغات خود را با اولین کلیک انجام دادند، بودجه خود را برای تبلیغات PPC بعدی افزایش دادند.

 

تحقیق کلمات کلیدی برای بازاریابی PPC

به طور کلی می توان گفت که   تحقیق کلمات کلیدی   یکی از اساسی ترین مراحل برای فعالیت یک کسب و کار در اینترنت است. تاثیر و اهمیت زیاد تحقیق کلمات کلیدی در بازاریابی PPC نیز بسیار محسوس است و باید گفت که در واقع دستیابی به موفقیت در این نوع بازاریابی کاملاً به تحقیق در مورد کلمات کلیدی مناسب بستگی دارد. بررسی گسترده در این زمینه ممکن است چندین روز طول بکشد، اما حداقل می توانید مطمئن باشید که با اطلاعات درست وارد این بازاریابی شده اید.

یک کلمه کلیدی مناسب برای تبلیغات PPC به روند روز بستگی دارد. به این معنی که کلمات کلیدی موجود در بورس ممکن است هر از چند گاهی تغییر کنند و با کلمات مشابه دیگری جایگزین شوند. بنابراین فراموش نکنید که همیشه از این موضوع آگاه باشید و در جریان آخرین تغییرات در این زمینه باشید. برای این کار می توانید از ابزارهای آنلاین مانند   Google Keyword Planner استفاده کنید.

ویژگی های کلمات کلیدی مناسب برای بازاریابی تبلیغات کلیکی عبارتند از:

کلمه کلیدی مرتبط: 

 تحت هر شرایطی، اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی انتخابی شما با موضوع و عنوان محصول یا خدماتی که تبلیغ می کنید مرتبط است. زیرا صحت ادعایی در صورتی که قابل اثبات نباشد تنها منجر به شکست کمپین شما و سقوط اعتبار شما می شود.

بسیاری از شرکت ها با این تصور که می توانند برای جذب کاربران بیشتر در تبلیغات خود زیاده روی کنند، مرتکب این اشتباه بزرگ شده اند و نه تنها پول خود را هدر داده اند، بلکه در این صورت اعتماد کاربران به نام برندشان سلب شده و شانس آنها یک بار است.

دوباره جدی گمشده. حتی اگر بتوانید با یک کلمه کلیدی نامرتبط کاربران را به سایت خود جذب کنید، ممکن است برخی از کاربران را از یافتن آنچه که به دنبال آن بودند در سایت خود باز داشته باشید و باعث شده خیلی سریع سایت شما را ترک کنند.

با انتخاب کلمات کلیدی مناسب و هدفمند، نه تنها از متهم شدن به ادعاهای نادرست جلوگیری می کنید، بلکه باعث افزایش اعتبار و در نتیجه فروش و سودآوری خود می شوید.

کلمه کلیدی توسعه یافته

 کلیدواژه ای که انتخاب می کنید نه تنها باید شامل مهم ترین و مهم ترین کلماتی باشد که کاربران به دنبال آن هستند، بلکه باید جامع و در بسیاری از موارد کمی طولانی باشد.

در حالی که معمولا توصیه می شود از کلمات کلیدی کوتاه تر استفاده کنید، این یک اشتباه رایج در بین مدیران وب است که فکر می کنند استفاده از کلمات کلیدی طولانی ممکن است کار درستی نباشد.

کلمات دم بالا کلمات حساسی هستند، دلیل برتری شما در انتخاب آنها این است که همه سراغ این کلمات نمی روند. این قابلیت به محتوای شما اجازه می دهد تا با انحصار بیشتری گسترش یابد و با رقبای بسیار کمتری رقابت کند.

از آنجایی که این کلمات نامزدهای کمتری دارند، نه تنها رقابت برای آنها برای شما آسان تر خواهد بود، بلکه هزینه سفارش آنها نیز کمتر خواهد بود. بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که پس از تحقیق در مورد کلمات کلیدی مختلف، یک کلمه مناسب پیدا کنید.

چند کلمه کلیدی: 

 تبلیغات PPC رایج و تقریبا تکراری هستند. بنابراین نمی توان انتظار داشت که در این بازاریابی تنها با یک یا دو کلمه کلیدی به موفقیت دست پیدا کنید. به طور مستمر و بسته به تغییرات روزانه در رشته خود، سعی کنید از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید و دائماً از بخش های مختلف رشد و توسعه پیدا کنید.

انواع تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی که عمدتاً مبتنی بر کلمات کلیدی هستند، انواع مختلفی دارند و در منابع مختلف قابل استفاده هستند. در حالی که مطمئن ترین شکل تبلیغات، تبلیغات کلیکی گوگل است، منابع دیگری نیز وجود دارد که می توان از آنها نهایت استفاده را برد. در زیر مهمترین آنها را فهرست می کنیم.

تبلیغات کلیکی گوگل یا تبلیغات گوگل PPC

گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی و بزرگترین پایگاه معرفی و لینک سایت های مختلف نقطه عطف تمامی تبلیغات آنلاین به حساب می آید. گوگل همچنین به دلیل داشتن سیستم یکپارچه و قدرتمند قوی ترین شبکه تبلیغات اینترنتی محسوب می شود.

بنابراین جای تعجب نیست که بیشترین استفاده از کمپین های تبلیغاتی PPC در گوگل ثبت می شود. گوگل ابزار جامع و یکپارچه ای به نام گوگل ادز که قبلا گوگل ادوردز نامیده می شد در اختیار وب مسترها قرار داده است. بخشی از این پنل حرفه ای و جامع شامل بخش تبلیغاتی است که به عنوان تبلیغات جستجو شناخته می شود.

به این ترتیب می توانید در کمترین زمان ممکن تبلیغات خود را به صورت آنلاین برای گوگل ارسال کنید و سفارش خود را به صورت خودکار ثبت کنید. برای این کار کافی است بودجه مورد نظر خود را به پنل مربوطه واریز کرده و سپس آگهی خود را ثبت کنید.

در نهایت، تبلیغ شما در صفحات نتایج جستجوی مرتبط با کلمه کلیدی انتخابی شما قرار می گیرد و به ازای هر کلیکی که کاربران روی آن انجام می دهند، هزینه ای پرداخت می کنید.

از تبلیغات گوگل می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. اینها هستند:

۱. تبلیغات موتورهای جستجو یا تبلیغات جستجو

مطمئن ترین و در عین حال رایج ترین شکل تبلیغات گوگل، تبلیغات کلیکی است که در موتور جستجوی گوگل دیده ایم. این تبلیغات لینک هایی هستند که اغلب در بالای لیست نتایج در صفحات جستجوی گوگل ظاهر می شوند.

بسته به انتخاب مدیران سایت و البته نرخ تبلیغات، می توان این تبلیغات را در پایین ترین قسمت لیست یعنی درست بالای قسمتی که صفحه بعدی و قبلی مشخص است قرار داد.

نکته مثبت این مدل تبلیغاتی این است که حتی اگر سایت یا صفحه تبلیغ شده شما محتوای زیادی نداشته باشد، در صورتی که تبلیغ شما با عبارت جستجوی کاربر مطابقت داشته باشد، لینک تبلیغ شده شما در صفحه اول نتایج درج می شود.

۲. طبقه بندی های محلی یا تبلیغات جستجوی محلی

تبلیغات محلی Google اساساً همان تبلیغات کلیکی است، با این تفاوت که منحصراً برای مکان های انتخابی یا نزدیک شما شخصی سازی شده است. به عنوان مثال، اگر زبان فارسی را به عنوان زبان اصلی تبلیغات انتخاب کنید، آگهی شما فقط برای فارسی زبانان یا آی پی های متعلق به مناطق فارسی زبان نمایش داده می شود.

علاوه بر این، این نوع تبلیغات به شما این امکان را می دهد که تبلیغ خود را برای مکان های خاص با دقت بیشتری مشخص کنید. بنابراین، اگر تمرکز کسب و کار شما بر ارائه خدمات یا محصولات در یک موقعیت جغرافیایی خاص است، بهتر است از این گزینه برای به حداکثر رساندن بازدهی تبلیغات خود استفاده کنید.

۳. نمایش تبلیغات یا شبکه نمایش

تبلیغات شبکه نمایشی انحصاری گوگل که یک شبکه تبلیغاتی بسیار حرفه ای است، یک شبکه یکپارچه و بستر بسیار مناسبی برای تبلیغات بصری است. گوگل در کنار تبلیغات متنی ساده ای که گوگل در موتور جستجوی خود ارائه کرده است، با ارائه این سرویس تبلیغاتی بی نظیر، دنیای تبلیغات آنلاین را نیز متحول کرده است.

اگرچه فرآیند تبلیغات شبکه نمایش برای یافتن مخاطبان هدف مشابه تبلیغات گوگل PPC است، اما مزایای این نوع تبلیغات باعث شده است که تبلیغات نمایشی گوگل در بین سایت ها و اپلیکیشن های آنلاین جایگاه ویژه ای پیدا کند.

دلیل اصلی این برتری در درجه اول امکان استفاده از تصاویر ثابت یا متحرک و حتی کلیپ های فلش است. علاوه بر این تصاویر، شما همچنین می توانید از کلمات کلیدی خود استفاده کنید تا نه تنها یک تبلیغ بصری جذاب داشته باشید، بلکه تبلیغ خود را از نظر بهینه سازی و تشخیص منحصر به فرد کنید.

علاوه بر این، شبکه تبلیغاتی یکپارچه Display Network این امکان را فراهم کرده است که این تبلیغات نه تنها در گوگل، سایت ها، سرورهای ویدیویی و سایر منابع مشابه نمایش داده شوند، بلکه این تبلیغات در اپلیکیشن های موبایل نیز نمایش داده شوند.

آمار اعلام شده توسط گوگل در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که تبلیغات شبکه نمایش این شرکت در بیش از ۲ میلیون وب سایت و بیش از ۶۵۰۰۰۰ برنامه تلفن همراه در سال ۲۰۱۷ ظاهر شده است.

اندازه های مختلفی برای این کار وجود دارد و شما به راحتی می توانید اندازه مورد نظر خود را پیدا کنید و تبلیغ خود را سفارشی کنید تا در جریان عظیمی از قرار دادن تبلیغات ظاهر شود.

اما نحوه سفارش این مدل تبلیغات نیز با توجه به تنوع نمایشگر آن ها کمی متفاوت است.

پرداخت برای سفارشات شما در این تبلیغات می تواند در سه حالت انجام شود:

CPC یا هزینه به ازای هر کلیک (که در آن مبلغ ثابتی برای هر کلیک دریافت شده پرداخت می شود)، CPI یا حالت هزینه به ازای نمایش (که در آن تبلیغ برای هر بار به کاربران نشان داده می شود، مبلغ ثابتی پرداخت می شود) و حالت CPA یا هزینه به ازای هر اقدام (که در آن تبلیغ شما برای چیزی خاص به انتخاب شما، مانند هر کلیک، برای هر فروش یا هر فرم ثبت شده توسط کاربران، پرداخت می کند. طبقه بندی شده است.

گوگل برای این تبلیغات پیشنهادات جالبی ارائه کرده است. این مزایده ها برای موقعیت های تبلیغاتی ویژه با شرایط و ضوابط خاص واجد شرایط هستند.
هر شخصی که طبق گوگل قیمت ثبت شده بهتری داشته باشد برنده می شود و از مزایای ویژه بهره مند خواهد شد.

 

۴. تبلیغات قبل از پخش

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در یک سایت اشتراک گذاری ویدیو مانند یوتیوب یا   آپارات قرار گرفته باشید  و قبل از اینکه بتوانید ویدیوی مورد نظر خود را ببینید، ابتدا باید تبلیغی را که در پخش کننده مورد نظر در حال پخش است را مشاهده کنید.

 

همچنین بخوانید : ویدئو مارکتینگ

 

این مدل از تبلیغات پیش از پخش ویدیو پخش می شود، در بیشتر موارد ویدئوهای تبلیغاتی و حمایت شده از محصولات و خدمات دیگران هستند. در یوتیوب قابلیت رد یا رد شدن از تبلیغات بعد از ۵ ثانیه وجود دارد، البته این عملکرد در فیلم های دوربین نیز موجود است.

اما به عنوان یک کاربر و بیننده باید چند ثانیه از این تبلیغات را مشاهده کنید تا زمانی که دکمه Skip فعال شود و امکان رد تبلیغات وجود داشته باشد. اگرچه ممکن است این چند ثانیه به مذاق اکثر کاربران خوش نیاید، اما راهی مطمئن برای ارائه تبلیغات به مخاطبان است.

در حالی که تبلیغات پیش از پخش در حال حاضر رایج ترین نوع تبلیغات ویدیویی آنلاین هستند، تحقیقات نشان می دهد که بیش از نیمی از کاربران به محض دیدن کلمه Skip روی یک تبلیغ کلیک می کنند. با این حال، در مورد تأثیر شگفت انگیز این مدل تبلیغاتی نمی توان انتقاد کرد.

همچنین می توانید تبلیغات کلیکی را در سرویس های ویدئویی سفارش دهید و به تعداد زیاد دیده شوید. البته باید گفت که هزینه ها و بودجه مورد نیاز برای چنین تبلیغاتی ممکن است برای کسب و کارهای کوچکتر کمی زیاد و غیر منطقی باشد.

 

۵. تبلیغات هوشمند برای بازاریابی مجدد یا بازاریابی مجدد تبلیغات

گوگل قدم بسیار جالب و کاربردی در زمینه تبلیغات هوشمند برداشته است. این شرکت با ابداع نوعی از تبلیغات هوشمند به نام تبلیغات مجدد بازاریابی که به تبلیغات مجدد نیز معروف است، تنها کسانی را هدف قرار می دهد. که قبلا از وب سایت یا اپلیکیشن موبایل شما بازدید کرده اند.

چنین تبلیغاتی به صاحبان کسب و کار کمک می کند تا افرادی را پیدا کنند. که قبلاً با شما ارتباط داشته اند و فرصتی دوباره برای متقاعد کردن آنها به دست آورند.

نتایج نشان می دهد که استفاده از این سیستم تبلیغاتی به افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتریان کمک زیادی کرده است. نحوه کار این سیستم تبلیغاتی به این صورت است که وقتی کاربر از سایت یا اپلیکیشن شما بازدید می کند، آدرس IP ثابت آن کاربر توسط ربات های این سیستم دریافت و ذخیره می شود.

سپس آدرس IP مورد نظر به لیست خاصی که IP های مشابه در آن قرار دارند اضافه می شود.

سپس، آگهی قبلی یا مشابه در سایت شما در مکان‌های دیگری که تبلیغات شبکه نمایش نمایش داده می‌شود، واجد شرایط آن IP‌ها خواهد بود. به همین ترتیب، نام برند شما بارها و بارها توسط کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما یادآوری می شود.

 

همچنین بخوانید : برندینگ چیست ؟

روی تبلیغات شبکه های اجتماعی کلیک کنید

اگرچه تبلیغات گوگل تقریباً بر کل اینترنت تسلط دارند، تبلیغات کلیکی در منابع دیگر نیز قابل مشاهده است. می توان گفت تبلیغات PPC در شبکه های اجتماعی، پس از تبلیغات یکپارچه گوگل، احتمالا بیشترین مخاطب و مشتری را خواهد داشت.

یک شبکه اجتماعی بر این بخش حکومت می کند و آن چیزی جز فیس بوک نیست.

شبکه اجتماعی فیسبوک با بیش از ۱.۵ میلیارد کاربر فعال، پس از خرید شرکت های واتس اپ و اینستاگرام، اکنون کاربران بیشتری از اینترنت را به سرویس های خود آورده و از این حجم بالا برای جذب تبلیغات زیادی استفاده کرده است. لینکدین همچنین  یک  پلت فرم استراتژیک برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی است.

اما هزینه تبلیغات در لینکدین بیشتر از هزینه تبلیغات در سایر شبکه های اجتماعی است، زیرا مخاطبین معمولا اشخاص حقوقی و شرکت های تجاری هستند.

 

چگونه از بازاریابی تبلیغات کلیکی بیشترین بهره را ببرید؟

با تعاریفی که تاکنون در مورد بازاریابی با تبلیغات PPC ارائه شد، مشخص است که اجرای کمپین تبلیغاتی در این نوع تبلیغات تقریباً آسان است. و در زمان بسیار کوتاهی قابل انجام است.

اما بهتر است بدانید در این صورت عجله و اقدامات خودسرانه بدون آگاهی، نه تنها وقت و هزینه شما را هدر می دهد، بلکه می تواند منجر به شکست تجاری برای کسب و کار شما شود. قبل از انجام هر کاری، مراحل زیر را به دقت بخوانید تا بتوانید کمپین های موفقی را در بازاریابی تبلیغات کلیکی خود اجرا کنید.

۱. اهداف خود را برای راه اندازی کمپین PPC مشخص کنید

بدون هدف و فقط سفارش تبلیغ جایی برای پیشرفت باقی نمی ماند. همانطور که بسیاری از شرکت های قدیمی و جدید مرتکب این اشتباه شده اند و با ناآگاهی و عجله بازاریابی خود را تحت الشعاع قرار داده اند. این اشتباهات می توانند به راحتی وقت و پول شما را هدر دهند و شما را از انجام دوباره همان کار باز دارند.

برای عمل بسیار دقیق و حرفه ای بهتر است به سوالاتی که در ادامه خواهید دید دقت کنید و پاسخ آنها را به وضوح برای خود تعریف کنید. اگرچه ممکن است این سوالات ساده یا کلیشه ای به نظر برسند، اما مطمئن باشید که موفقیت این کمپین ها در گرو توجه به این مسائل است.

اهداف شما برای استفاده از این تبلیغات چه کسانی هستند؟

تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید که در هر مرحله از فعالیت های تجاری خود باید بدانید که گروه یا افراد هدف شما چه کسانی هستند. اهمیت این موضوع در سفارشات تبلیغاتی بیشتر است.

به عنوان مثال، هنگام انتخاب کلمات کلیدی و نوشتن نسخه تبلیغاتی خود، از کلمات و عباراتی استفاده کنید که مخاطب هدف شما باید ببیند. این کلمات و عبارات باید تشویق کننده و تکان دهنده باشد، اما در عین حال اغراق آمیز و تخیلی به نظر نرسد.

همچنین مطمئن شوید که متن آگهی شما به طور مستقیم با محتوای صفحات تبلیغ شده در سایت شما مرتبط است.

برای اینکه بدانید چه کاری باید انجام دهید و بهترین تصمیم را بگیرید، همیشه از دید کاربر به این مسائل نگاه کنید. خود را به جای کاربران یا مشتریان قرار دهید و ببینید چه چیزی در یک تبلیغ شما را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین به خاطر داشته باشید که اولویت اصلی شما در تبلیغات متنی، انتقال پیام انتخابی شماست. این پیام باید حاوی اطلاعات مفیدی باشد و در عین حال حس کنجکاوی کاربر را برانگیزد. دانستن اینکه کاربران و مشتریان به دنبال چه چیزی هستند اولین قدم برای موفقیت است.

 

در تبلیغات به دنبال چه چیزی هستید؟

هنگامی که اهداف اولیه خود را مشخص کردید، باید بدانید که تبلیغ شما قرار است چه چیزی برای شما به ارمغان بیاورد. اگر آن را به درستی هدف گذاری کنید، تبلیغ شما می تواند کاربران را مستقیماً به نیازهای شما هدایت کند و آنها را به مشتری تبدیل کند.

همچنین باید گفت که نوع تبلیغات نیز با نوع کسب و کار مرتبط است. به عنوان مثال، تبلیغات معروف فیس بوک به عنوان شاخص برای معرفی محصولات و خدمات از طریق صفحات فرود استفاده می شود.

۲. سیستم تجزیه و تحلیل وب سایت خود را راه اندازی کنید

برای انجام هرچه بهتر تجزیه و تحلیل، توصیه می کنیم قبل از شروع کمپین تبلیغاتی، ابزارهای خود را ارائه دهید. که با آن بتوانید وضعیت فرآیندهای مختلف را از ابتدا تا انتها بررسی کنید.

در این زمینه، زمانی که نام وب تجزیه و تحلیل مطرح می شود، بار دیگر گوگل است که راه حل مناسب را برای شما ایجاد می کند. نصب گوگل آنالیتیکس اطلاعات کافی و لازم را در مورد بازدیدکنندگان وب سایت شما در اختیار شما قرار می دهد.

اگر چنین ویژگی در دسترس شما باشد، به راحتی می توانید از طریق تبلیغات کلیکی میزان ورودی دریافت کرده اید.

 

۳. تبلیغ مورد نظر خود را به صفحات خاصی پیوند دهید

درست است که تبلیغات در هر قسمت از سایت شما سودمند خواهد بود. اما وقتی صحبت از تبلیغات پولی و هزینه های مالی به میان می آید، باید حداکثر بازدهی را از تبلیغات خود دریافت کنید.

بنابراین، شما باید محصول، خدمات یا صفحه ای از سایت خود را که سودآورترین پتانسیل را به شما ارائه می دهد، تبلیغ کنید.

شرکت های بزرگ برای تبلیغات اصلی خود صفحات فرود ایجاد می کنند و آن صفحات را در منابع دیگر تبلیغ می کنند. یکی از دلایل اصلی این مشکل انحصاری بودن صفحات فرود در یک موضوع خاص است.

این بدان معنی است که وقتی از یک صفحه فرود از یک سایت بازدید می کنید، فقط اطلاعاتی در مورد یک محصول، خدمات یا چیزی مشابه دریافت می کنید. این به کاربران کمک می کند تا بدون هیچ گونه پیچیدگی اطلاعات جامعی در مورد آنچه به دنبال آن هستند به دست آورند.

شما هم می توانید از این ترفند استفاده کنید و اثربخشی تبلیغ خود را دوچندان کنید. پس تبلیغات بزرگ و مهم خود را از این طریق پیاده سازی کنید.

 

۴. از بودجه مورد نظر برای کلمات کلیدی متعدد استفاده کنید

به جای اینکه تمام بودجه خود را صرف یک کلمه کلیدی کنید، بهتر است آن را صرف چندین کلمه کلیدی کنید. اگر بتوانید برای چیزی شبیه به این یک برنامه زمانی خاص ایجاد کنید یا برنامه ریزی کنید، نظم کاری شما حفظ می شود و بازده کلی برنامه های تبلیغاتی شما افزایش می یابد.

به عنوان مثال، می توانید یک بودجه روزانه، هفتگی یا ماهانه را در نظر بگیرید و سپس این بودجه را بر روی کلمات کلیدی مختلف تقسیم کنید.
اگر تصمیم به راه اندازی تبلیغات کلیکی دارید، مطمئن شوید که آن را جدی گرفته و آن را عملی کنید.

۵. تنظیمات پیش فرض بیلبوردها را تغییر دهید

معمولا پنل های تبلیغاتی گوگل یا شبکه های اجتماعی نوعی پلتفرم ساده هستند که به شما اجازه می دهند با سرعت بالا و البته استانداردهای اولیه شروع کنید. استفاده از این تنظیمات به خودی خود مشکلی ندارد و سرعت کار شما را افزایش می دهد، اما اگر می خواهید تبلیغات کلیکی خود را با شرایط بهتری سفارش دهید، باید تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید.

این تنظیمات شامل تنظیمات مربوط به مکان (جستجوی محلی)، تنظیمات مربوط به کلمات کلیدی، زبان و سایر تنظیمات مربوطه است.

۶. کلمه کلیدی و ارتباط آن با آگهی

باید اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی که در تبلیغات کلیکی خود استفاده می کنید کاملاً با محتوای تبلیغ شده مرتبط هستند. مخاطب خود را تجسم کنید و هر کاری که لازم است برای جلب توجه آنها انجام دهید.

چنین موضوعی هم از نظر کاربران و هم از نظر گوگل بسیار حائز اهمیت است. برای دریافت بهترین ایده و یافتن کلمات کلیدی مناسب، توصیه می کنیم از ابزار Google Keyword Planner استفاده کنید. به گفته گوگل، تنها با کلمات کلیدی مناسب می توان به مشتریان مناسب دست یافت.

همچنین، همانطور که قبلا ذکر کردیم، فراموش نکنید که کلمات کلیدی دم بلند را نادیده بگیرید. اگرچه این کلمات کلیدی کمتر از کلمات کلیدی کوتاه استفاده می شوند، اما رقابت برای آنها بسیار کمتر است.

بنابراین، افزودن یک یا دو کلمه دیگر به کلمات کلیدی اصلی نیز به شما این شانس را می دهد که تبلیغ خود را در منطقه وسیع تری نشان دهید. استفاده از کلمات کلیدی منحصر به فرد و تحقیق شده نه تنها هزینه های تبلیغاتی شما را کم میکند می دهد، بلکه نرخ کلیک (CTR) سایت شما را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

۷. کیفیت کپی آگهی خود را افزایش دهید

چیزی که ما اغلب در مقالات دیگری که در مدیروب منتشر کرده ایم بر آن تاکید کرده ایم. در هر شرایطی کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد. این در مورد تبلیغات نیز صدق می کند.

گوگل به طور هوشمند متن های تبلیغاتی و ارتباط کلمات استفاده شده در آنها را با لینک های تبلیغ شده مطابقت داده است. و در نتیجه کیفیت تبلیغات را می سنجد. گوگل حتی به چنین تبلیغاتی یک رتبه منحصر به فرد داده است تا تبلیغات با کیفیت بالاتر را تشخیص دهد.

اطمینان حاصل کنید که هر چه کیفیت و رتبه شما از نظر گوگل بهتر باشد، کلیک های بیشتری دریافت می کنید. زیرا اگر گوگل مجبور باشد از بین چندین تبلیغ مشابه و یکسان، تبلیغی را نشان دهد، گوگل تبلیغی را انتخاب می کند که بیشترین مطابقت را با استانداردهای کیفی آن داشته باشد.

کپی تبلیغ خوب PPC دارای سه ویژگی اصلی است:
 • باید کوتاه و مختصر و در عین حال حاوی اطلاعات مفید و اضافی باشد.
 • ارتباط زیادی با کلمات کلیدی و عبارات جستجو داشته باشید.
 • قادر به جلب توجه سریع بدون اغراق یا غیرقابل باور بودن است.

۸. به طور مداوم بر وضعیت تبلیغات نظارت کنید

اگر در تمام مراحل به آن توجه کافی داشته باشید، کمپین تبلیغاتی کلیکی شما تاثیر واقعی خود را خواهد داشت. حتی اگر با انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی و ایجاد کپی با کیفیت، آگهی خود را ثبت کنید، کار تمام نشده است.

شما باید هر روز و در زمان های مختلف وضعیت آگهی خود را از طریق پنل های مربوطه یا سیستم تحلیل وب مانند گوگل آنالیتیکس و وضعیت کلی سایت خود بررسی کنید. در این صورت اگر مشکل یا خطایی در روند کاری شما پیش آمد، می توانید متوجه آن شده و در سریع ترین زمان ممکن آن را حل کنید.

گوگل ابزارهای مفیدی را در اختیار شما قرار داده است. ابزارهایی که برای راه اندازی و تحلیل کمپین تبلیغاتی ضروری و بسیار مهم هستند.


این ابزارها شامل :
 • ابزار حساب‌های مدیریت
 • ابزار برنامه‌ریز کلمات کلیدی
 • ابزار   ویرایشگر AdWords
 • ابزار برنامه‌ریزی دسترسی هستند.

 

مزایای بازاریابی تبلیغات کلیکی

در مورد مزایای این تبلغات کلیکی بسیار گفته شده است. اما ما مزایای اصلی این نوع بازاریابی و تبلیغات را فهرست و خلاصه می کنیم:

 • برای هر شرکت کوچک یا بزرگ مفید است.
 • این کمپین با هر بودجه ای قابل راه اندازی است.
 • پرداخت برای هر کلیک. این بدان معنی است که شما قطعاً کلیک های مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد.
 • یافتن مشتریانی که تمایل به خرید این نوع تبلیغات را دارند.
 • تبدیل کاربران به مشتری  و  نرخ کلیک  با استفاده از این بازاریابی افزایش می یابد.
 • امکان شخصی سازی تبلیغات برای زبان های خاص وجود دارد.
 • امکان شخصی سازی تبلیغات برای مکان های جغرافیایی خاص یا در سراسر جهان وجود دارد.
 • امکان مشاهده، تحلیل و مشاهده وضعیت تبلیغات از قبیل تعداد کلیک های دریافتی و … وجود دارد تا بتوانید به نتایج و عملکرد آنها پی ببرید.
 • در این نوع تبلیغات قالب های مختلفی وجود دارد که بسته به نیاز شما متفاوت است.
 • امکان استفاده از این تبلیغات در اینترنت، پخش کننده های ویدئویی آنلاین و اپلیکیشن های موبایل وجود دارد.

معایب بازاریابی با تبلیغات کلیکی

در حالی که واقعاً نمی توان یک نقص خاص را در تبلیغات کلیکی تشخیص داد، اما هنوز اشکالات جزئی در این نوع بازاریابی وجود دارد.
بزرگترین عیب این روش تبلیغات ، اولویت دادن نتایج تبلیغات به سئو است که باعث کاهش کیفیت محتوای سایت ها می شود.

بسیاری از کسب و کارهای آنلاین ترجیح می دهند. از تبلیغات کلیکی و انواع دیگر تبلیغات برای جذب کاربران و مشتریان استفاده کنند. بدون اینکه وقت خود را به دنبال متخصصی برای تولید محتوا صرف کنند.

در حالی که تبلیغات همیشه مفید است، این مشکل باعث می شود بسیاری از کاربران احساس کنند که شما چیز خاصی برای ارائه ندارید. و به دلیل نداشتن اطلاعات و محتوای کافی در سایت خود مجبور به استفاده از تبلیغات هستید.

اگر شما، مانند برخی از این شرکت‌ها، بیش از حد به تبلیغات کلیکی متکی هستید. در واقع می‌تواند بر توسعه و تبلیغ برند شما تأثیر منفی بگذارد.

اما اگر به اندازه کافی محتوا و اطلاعات مناسبی دارید. که بتواند کاربران را برای بازدید از سایت خود جذب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه ما باشید

مقالات مرتبط

ctr

CTR چیست؟

افزایش نرخ کلیک تبلیغات و ارگانیک با ۱۴ روش کاربردی فرقی نمی کند که به دنبال رتبه بندی بهتر در

ساخت ویدیو وایرال

راز ساخت ویدیو وایرال

ساخت ویدیو وایرال احتمالا یکی از آرزوهای هر بازاریاب است زیرا اگر بتوانید برند یا محصول خود را در این

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
سبد خرید
ما از کوکی ها برای بهبود کارکردن شما با سایت استفاده می کنیم. با استفاده از این سایت شما استفاده ما از کوکی ها را پذیرفته اید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.